Bezpieczeństwo

Numery alarmowe:

POLICJA (+48 71) 397-62-22, 071 397-62-00, 112, 997

Straż Pożarna (+48 71) 314-20-91,071 314-20-92, 998
Pogotowie Ratunkowe (+48 71) 314-28-99, 999
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (+48 71) 314-20-34
Inspekcja Weterynaryjna (+48 71) 314-6-11
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (+48 71) 314-01-81
Pogotowie Ciepłownicze (+48 71) 314-45-41
Zgłaszanie awarii Wod-Kan poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00 (tel. 71 396 71 16), po godz. 15:00 oraz weekendy i święta (tel. 71 396 71 10)
Pogotowie Gazowe 992
Pogotowie Energetyczne 991
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (+48 71) 79-82-179
Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Oddział Rejonowy w Oleśnicy
(+48 71) 071-314-39-14

Instrukcja rodzinna

Co nam może zagrażać?
- działanie sił przyrody
- awarie obiektów przemysłowych
- katastrofy budowlane, komunikacyjne i inne
- pożary

Jak będziesz ostrzegany i alarmowany?
- syreny
- komunikaty radiowe, internetowe i telewizyjne
- samochody z urządzeniami nagłaśniającymi
- Miejski System Powiadamiania SMS (aby się zapisać, należy wysłać SMS o treści ZAPISZ na numer 799 599 511

Co warto posiadać w mieszkaniu?
- latarkę
- radio z zapasem baterii
- zapas żywności i wody pitnej na co najmniej 3 dni
- gaśnice i czujniki przeciwpożarowe

Co warto wiedzieć?
- gdzie w mieszkaniu /domu/ znajduje się
- główny wyłącznik prądu, wody i gazu?
Dobre rady
- nie pozostawiaj otwartych drzwi do mieszkania
- nie wpuszczaj do mieszkania osób nieznajomych lub przygodnie poznanych
- skontroluj swoje mieszkanie zwracając szczególną uwagę na przedmioty stwarzające zagrożenie
- naucz dzieci dzwonić do pogotowia, policji, straży pożarnej lub innych służb ratowniczych
- przed wyjściem z domu sprawdź, czy wyłączyłeś urządzenia elektryczne, gaz i wodę
- na ulicy: - nie noś ze sobą większej gotówki,
- zwracaj uwagę na posiadane przy sobie mienie
- wymiany pieniędzy dokonuj tylko w bankach lub kantorach
- w nocy unikaj miejsc słabo oświetlonych
- nie zawieraj znajomości z przygodnie spotkanymi osobami
- nie bój się wzywać pomocy

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30oC i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore. Stosowanie poniższych zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu.

1. PRZYSTOSOWANIE DOMU LUB MIESZKANIA

• utrzymywanie temperatury powietrza w pomieszczeniach do 32°C w dzień i do 24°C w nocy

• odsłanianie i otwieranie okien w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa

• zamykanie oraz zasłanianie okien zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach

• wyłączanie w miarę możliwości sztucznego oświetlenia i urządzeń elektrycznych

2. UNIKANIE UPAŁU

• przebywanie w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu

• unikanie forsownego wysiłku fizycznego

• unikanie wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00;

• spędzanie w miarę możliwości 2-3 godzin w chłodnym miejscu (np. w klimatyzowanych budynkach użyteczności publicznej)

• stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem UV

• nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę

3. CHŁODZENIE I NAWADNIANIE ORGANIZMU

• branie częstych, chłodnych pryszniców lub kąpieli oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało

• noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV;

• noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia;

• picie dużej ilości wody;

• unikanie spożywania napojów alkoholowych;

• spożywanie chłodnych, lekko solonych potraw oraz owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);

• przechowywanie żywności, szczególnie łatwo psującej się, w warunkach chłodniczych;

• utrzymywanie higieny osobistej;

4. UDZIELANIE POMOCY

• jeśli w Twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne - odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy

• przechowywanie leków w temperaturze poniżej 25°C lub w lodowce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu)

• w przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej

• do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe

• podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy: przenieść osobę w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów, obniżać temperaturę ciała poprzez przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skory wodą o temperaturze 25-30 °C. Nie należy podawać żadnych leków, osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

Zasady bezpieczeństwa podczas gwałtownych burz.

1.        W czasie burzy przebywanie na zewnątrz zawsze wiąże się z ryzykiem porażenia piorunem. Pamiętaj, że nie możesz być najwyższym punktem w swojej okolicy, gdyż wyładowania atm. zazwyczaj szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią.

2.        Nigdy nie szukaj schronienia pod drzewami, masztami, latarniami,  słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami – są one wysokie i przez to ściągają pioruny. Dodatkowo stanie pod drzewem podczas burzy naraża ciebie na śmiertelne niebezpieczeństwo uderzenia i przygniecenia spadającymi konarami, gdy zerwie się porywisty wiatr.

3.        Podczas burzy unikaj wzniesień i szczytów górskich. Góry są wysokie, dodatkowo w wyższych partiach pozbawione są lasów i zabudowań. Pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, w tym w szczyty górskie. Jeśli widzisz nadciągającą burzę, staraj się jak najszybciej schodzić w dół. Jeśli niedaleko jest schronisko górskie, udaj się do niego jak najszybciej i przeczekaj tam groźną pogodę.

4.        Jeśli burza zaskoczy ciebie na otwartej przestrzeni (polu, dużej łące), kucnij, jednocześnie maksymalnie zbliżając stopy do siebie. Jeśli piorun trafi w niedalekiej odległości, zniwelujemy wtedy skutek oddziaływania napięcia krokowego. Bieganie podczas burzy nie jest zalecane z tego powodu że czynność ta wymaga stawiania dużych kroków, co powiększa napięcie krokowe w razie bardzo bliskiego uderzenia pioruna.

5.        Bezpiecznym miejscem podczas burzy jest samochód lub samolot. Metalowa obudowa samolotu czy samochodu tworzy tak zwana klatkę Faradaya. Dzięki temu prąd elektryczny przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie przenika do wnętrza pojazdu.

6.        Podczas burzy najbezpieczniejsze są budynki wyposażone w instalację odgromową. Piorunochrony są wykonane z materiałów świetnie przewodzących prąd. Piorun po uderzeniu w budynek szuka najłatwiejszej drogi do ziemi. Instalacja odgromowa przez swoje właściwości bezpieczne sprowadza prąd z wyładowania atm. do gruntu.

7.        Nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny i nie korzystaj z urządzeń elektrycznych podłączonych kablem do instalacji. Piorun może uderzyć w linię energetyczną lub telekomunikacyjną i przemieszczać się nią aż do odbiorników (np. słuchawki telefonu). Na czas burzy część cenniejszych urządzeń elektrycznych lepiej odpiąć od instalacji, gdyż impuls elektryczny z wyładowania atm. może je zniszczyć. Pamiętaj jednak, że korzystanie w czasie burzy z urządzeń bezprzewodowych (np. telefon komórkowy, laptop nie podłączony przewodami do instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej) jest bezpieczne.

8.        Gdy słyszysz grzmoty, przerwij wykonywanie prac polowych, nie czekaj, aż zacznie padać. Piorun może uderzyć jeszcze przed strefą opadu. Odłóż wszelkie metalowe narzędzia i poszukaj bezpiecznego schronienia.

9.        Gdy widzisz zbliżającą się burzę, jak najszybciej skończ prace na wysokościach (dachy, drzewa). Przebywanie na dachu w trakcie burzy stanowi dla ciebie duże zagrożenie.

10.    Podczas burzy nie przebywaj w jeziorze, w morzu lub w rzece. Substancje chemiczne zawarte w nie przefiltrowanej wodzie powodują przewodzenie prądu. Jeśli piorun uderzy w taflę jeziora, morza czy rzeki, istnieje spore ryzyko porażenia.

11.    Nie żegluj, gdy widzisz, że burza się zbliża. Podczas burz nad akwenami wodnymi istnieje spora szansa na pojawienie się wiatru szkwałowego. Jeśli widzisz burzę, staraj się jak najszybciej dopłynąć do przystani.

12.    Gdy prognozowane jest wystąpienie burzy, nie parkuj samochodu pod drzewami. W razie pojawienia się silnego wiatru konary lub całe drzewo może zniszczyć twoje auto.

13.    Jeśli na wolnej przestrzeni dopadnie cię gradobicie, a wokół nie będzie żadnego bezpiecznego schronienia, skul się i zasłoń głowę rękoma.

14.    Zanim wyjdziesz na dłuższy spacer bądź wyjedziesz na wycieczkę, sprawdzaj prognozy burzowe i ostrzeżenia.

 


Bezpieczeństwo
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP