Miasta Partnerskie

Miasta partnerskie to forma współpracy międzynarodowej pomiędzy miastami różnych krajów. Podstawą partnerstwa miast jest wymiana kulturalna, gospodarcza oraz informacyjna. Historia nawiązywania partnerskich relacji między miastami sięga 1947 roku.

Najważniejszym celem partnerstwa miast jest współpraca ludzi niezależnie od formalnych granic państwowych. Współpraca między miastami bardzo często inicjowana jest przez partnerstwa i współpracę szkół w poszczególnych miastach. W innych przypadkach, partnerstwo jest wynikiem osobistych kontaktów mieszkańców.

Oleśnica nawiązała współpracę partnerską z trzema miastami europejskimi.


Chrudim (Czechy)


Chrudim zamieszkuje obecnie około 24 tyś mieszkańców. Miasto leży około 10 km na południe od Pardubic oraz 100 km od Pragi. Położenie u podnóża gór Zelaznych sprzyja turystyce i rekreacji. Uwagę gości przykuwa urocza starówka z zabytkowymi kamieczkami.

Umowa o partnerstwie Chrudima i Oleśnicy została podpisana w 1998 roku. Od tego czasu miało miejsce wiele wzajemnych wizyt przedstawicieli obu miast. Podstawowe formy współpracy pomiędzy miastami partnerskimi dotyczą przede wszystkim obszarów kultury, sportu i turystyki. Istotnym celem działań obu miast jest doprowadzenie do prywatnych kontaktów między mieszkańcami. Ważne jest przeniesienie współpracy poza oficjalne ramy.

http://www.chrudim-city.cz/
 

 

Jaunay-Clan (Francja)
 


Licząca 6 tyś. mieszkańców miejscowość leży w środkowo-zachodniej Francji, około 300 km od Paryża.

Chociaż umowa o partnerstwie między Oleśnicą i Januay-Clan została podpisana dopiero w 2004 roku, to początki współpracy obu miast sięgają 1997 roku. Podobnie jak w przypadku pozostałych miast partnerskich Oleśnicy, głównym nurtem współpracy jest wymiana kulturalna. Uczestnictwo w lokalnych imprezach wystawienniczych takich jak np. Targi Wina i Miodu, czy wzajemne wizyty przedstawicieli miast stanowią podstawę partnerstwa obu miast.

http://www.jaunay-clan.fr/ 

 


Warendorf (Niemcy)
 

Miasto położone nad jeziorem Ems w Nadrenii Północnej-Westfalii, we wschodniej części Münsterlandu. Do Oleśnicy upodabnia je zarówno liczba mieszkańców (obecnie około 38 tyś.), fakt, że oba miasta są siedzibami powiatów, a także położenie – blisko dużych ośrodków uniwersyteckich (Warendorf leży 30km od Muster). Warendorf jest ważnym ośrodkiem turystycznym z dogodnymi warunkami dla kolarstwa i jeździectwa.

Początki współpracy Oleśnicy i Warendorfu sięgają 2000 roku. Miasta utrzymują partnerskie relacje przede wszystkim w dziedzinie kultury, sportu i edukacji. Utrzymaniu przyjaznych stosunków służą wzajemne, oficjalne wizyty przedstawicieli rad obu miast, a także regularne wymiany między szkołami. Bardzo istotny jest także udział miast w festiwalach takich jak Dni Europy w Oleśnicy, czy Emsseefest w Warendorfie.

http://www.warendorf.de/


Urząd Miasta
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP