Oleśnicki informator

Atrakcje turystyczne

Pięknie położona, posiadająca malownicze wieże Oleśnica, jest miejscem, które warto odwiedzić. Na wszystkich gości, którzy zechcą się tu zjawić czeka bowiem wiele atrakcji turystycznych, które nie pozwolą nudzić się podczas wizyty.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Oleśnica jest miastem o bogatej przeszłości sięgającej XIII wieku. Upływający czas i zmienne losy pozostawiły po sobie ślady w architekturze miasta. W Oleśnicy znajduje się wiele zabytków, które wzbudzą zainteresowanie każdego miłośnika historii czy sztuki. Miejscem, które docenią wszyscy jest rynek, wraz z jego ozdobnymi kamieniczkami i ratuszem pochodzącym pierwotnie z XV wielu, lecz wielokrotnie potem niszczonym. Na szczególną uwagę zasługuje jednak przede wszystkim Zamek Książąt Sląskich. Posiada on dziedziniec ozdobiony krużgankami i płaskorzeźbami, oraz wiele interesujących sal. Prócz tego, w Oleśnicy jest również wiele pięknych świątyń oraz słynna Brama Wrocławska.

Dla tych, którzy preferują spędzanie czasu na świeżym powietrzu, atrakcją będą na pewno Stawy miejskie przy ul. Brzozowej. Jest to teren doskonale nadający się na spacery i przejażdżki rowerem.  Można tam znaleźć place zabaw, boisko, siłownię oraz miejsce do wędkowania. Istnieje również możliwość wypożyczenia kajaków.  Dodatkową atrakcją jest amfiteatr, w którym odbywają się różne interesujące wydarzenia. Jest to miejsce przeznaczone na relaks, z rodziną lub z przyjaciółmi.

Warto również odwiedzić Oleśnicki Kompleks Rekreacyjny ATOL. Jest to największy pod względem oferty kompleks tego typu na Dolnym Śląsku. Zajmuje on 30.000 mkw i znajdują się w nim  aquapark, basen zamknięty i otwarty, saunarium z grotą solną, solarium, siłownia, sala do zajęć fitness i zumby, indoor cyclingu i tenisa stołowego, korty do squasha i tenisa ziemnego, ścianka wspinaczkowa, mini golf, lodowisko, przystań wodna (kajaki, rowerki wodne), wypożyczalnia sprzętu sportowego, grill, gabinet masażu i fizjoterapii. Ta niezwykle bogata oferta pozwali każdemu znaleźć coś dla siebie, niezależnie od tego, czy uprawiamy sport czy też wolimy spokojny relaks w saunie. Olbrzymią zaletą kompleksu jest fakt, że wiele  oferowanych atrakcji znajduje się pod dachem, można więc się nimi cieszyć niezależnie od pogody i pory roku.

Rozkład jazdy PKP ze stacji Oleśnica Główna  oraz Oleśnica Rataje w załącznikach. Źródło: PKP.SA

Rozkład jazy Polbus PKS z dworca autobusowego w załączniku. Żródło: Polbus PKS

Komunikacja miejska jest w Oleśnicy bepłatna.

Zwiedzanie Oleśnicy

Oleśnica jest pięknym, malowniczym miastem o bogatej i ciekawej historii. Niestety, w pędzie codziennego życia niezwykle łatwo przegapić świadectwa tej przeszłości. Wielu ludzi przechodzi obojętnie obok budynków, nie zauważając ich urody i nie zastanawiając się nad ich historią. Aby pomóc mieszkańcom docenić uroki miasta, powstała inicjatywa zwiedzania Oleśnicy z przewodnikiem.

Wielu mieszkańców Oleśnicy, mimo iż spędzili tu całe życie, nie wie zbyt wiele o zabytkach, które można znaleźć w mieście. Aby więc przybliżyć ludziom Oleśnicę, miasto organizuje bezpłatne wycieczki, który ukazują piękno, którego większość z nas na co dzień nie zauważa.

Wycieczka prowadzona przez przewodnika wyrusza z rynku. W programie znajdują się największe zabytki Oleśnicy, takie jak  zamek, a w nim  sala rycerska, krużganki i Pałac Wdów. Poza tym zwiedzający zobaczą również Bazylikę Mniejszą, z kaplicą i kryptą Wirtembergów oraz słynną bibliotekę łańcuchową. Będą mogli również podziwiać Bramę Wrocławską, kościół zielonoświątkowy, kościół św. Trójcy oraz cerkiew, czyli były kościół Najświętszej Marii Panny.

Obecność przewodnika gwarantuje, że podczas wycieczki nie tylko zobaczymy wszystkie najbardziej interesujące miejsca, ale również usłyszymy ich  historie. Będziemy też mogli wejść do miejsc, które normalnie byłyby dla nas zamknięte.

Zwiedzanie Oleśnicy jest inicjatywą, która od chwili powstania cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze strony mieszkańców, ale i gości, którzy przybywają by skorzystać z okazji i dowiedzieć się czegoś o oleśnickiej historii. Udział w imprezie jest darmowy, a wszyscy chętni mogą zapisać się w odpowiednim punkcie w ratuszu lub telefonicznie. Zwiedzanie Oleśnicy odbywa się parę razy w ciągu sezonu, aby dać wszystkim chętnym szansę na udział.

Wydaje się, że jest to doskonały pomysł i warto na stałe wpisać go do kalendarza wydarzeń miasta. Wędrując ulicami możemy bowiem poznać Oleśnicę, która do tej pory była dla nas zagadką.

Zamek w Oleśnicy

Zamek w Oleśnicy stanowi jedną z największych atrakcji architektonicznych miasta. Podczas stuleci swojego istnienia przeszedł liczne modyfikacje, z których część widoczna jest do dzisiaj.

W XIII wieku na terenie obecnego zamku znajdował się gród obronny. Po powstaniu Księstwa Oleśnickiego stopniowo nabierał on znaczenia. Ostatecznie jego przebudowy dokonano z inicjatywy księcia Konrada I, który po roku 1323 przeniósł się do Oleśnicy. Zastąpiono wtedy drewniane zabudowania kamiennymi, tworząc reprezentacyjny zamek.

Dalsza rozbudowa przypadła na drugą połowę wieku XVI i początek XVII, kiedy to zajmując zamek dynastia Podiebradów dokonała stopniowej przebudowy zamku w stylu renesansowym. Przekształcono wtedy zamek gotycki, podwyższono wieżę oraz dobudowano dodatkowe skrzydła. W tej postaci zamek oleśnicki przetrwał do dzisiejszych czasów.

Kolejnymi właścicielami zamku, po wygaśnięciu linii Podiebradów, byli Wirtembergowie, którzy przekształcili  go w rezydencję pałacową. Powiększono wtedy okna, wybudowano salę teatralną oraz założono oranżerię i ogród. Zamek pozostał w ich rękach do 1792 roku, kiedy to stał się własnością rodu Brunszwików. Jednak, z uwagi na brak możliwości dalszej rozbudowy, nowi właściciele nie dokonali w nim wielkich zmian, zamiast tego rozbudowując siedzibę w Szczodrem. Zamek w Oleśnicy zaś stopniowo tracił na znaczeniu.

Dopiero przejście w ręce Hohenzollernów w 1885 poprawiło sytuację zamku. Dokonano wtedy modernizacji, instalując kanalizację, oświetlenie i ogrzewanie. Zamek pozostał własnością rodu do końca II Wojny Światowej. Po 1945 roku opustoszał, a w ocalałych budynkach przetrzymywano węgierskich i włoskich jeńców wojennych. Później miał tam siedzibę oddział radzieckiego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, a następnie Technikum Budowlane i Centralna Szkoła Instruktorów Zuchowych ZHP. W końcu, w  latach 70 XX wieku, dokonano renowacji, otwierając w nim filię Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu. Od 1993 natomiast działa w nim Ochotniczy Hufiec Pracy.

Mimo skomplikowanej historii, zamek w Oleśnicy bez wątpienia zachwyca architekturą. Szczególną uwagę należy poświęcić pięknym krużgankom oraz licznym popiersiom i płaskorzeźbom zdobiącym zamkowe ściany.

Zamek w Oleśnicy

Lodowisko Oleśnica

Dla wielu osób miesiące zimowe stanowią okres nudy i marazmu. Brak słońca oraz niskie temperatury zachęcają do pozostawania w domu. Warto jednak przełamać monotonię i mimo zimy prowadzić aktywny tryb życia. Jednym ze sposobów na przerwanie naszego zimowego snu jest wyjście na łyżwy.

Od października do marca, w Oleśnickim Kompleksie Rekreacyjnym ATOL, czynne jest kryte lodowisko. Oferuje ono możliwość aktywnego spędzenia czasu, bez potrzeby opuszczania miasta oraz wysokich nakładów finansowych.

Jazda na łyżwach stanowi interesującą propozycję aktywnego wypoczynku dla wszystkich mieszkańców Oleśnicy. Pozwala na wyjście z domu, nawet mimo niesprzyjającej aury. Jest to rozrywka nadająca się zarówno dla młodszych, jak i starszych gości. Do spędzania wolnego czasu na lodzie zapraszamy zarówno osoby samotne, jak i całe rodziny. Na lodowisku przyjemnie spędzić czas mogą bowiem zarówno osoby doskonale jeżdżące na łyżwach, jak i te, które dopiero zaczynają swoją przygodę z łyżwiarstwem. Wszystkim, którzy zdecydują się na wyjście na taflę, gwarantujemy świetną zabawę. Propozycją specjalnie dla dzieci i młodzieży jest ślizgawka hokejowa, co roku organizowana na oleśnickim lodowisku.

 Lodowisko w Oleśnicy  działa przez siedem dni w tygodniu, od 13:00 (a w weekendy od 10:00) do godzin wieczornych (21:00/22:00). W ten sposób każdy może wybrać pasującą mu godzinę. Aby umożliwić korzystanie z lodowiska osobom nie posiadającym własnego sprzętu, lodowisko prowadzi wypożyczalnię łyżew w rozmiarach od 29-47. Możliwe jest również wypożyczenie kasku, który znacząco zwiększy bezpieczeństwo jazdy. Osobom mającym własne łyżwy ATOL oferuje usługę ostrzenia łyżew, aby poprawić komfort jazdy.

Lodowisko jest kryte, goście mogą więc cieszyć się jazdą niezależnie od pogody. Codziennie również czyście się taflę, aby wyeliminować tworzące się koleiny.

Jazda na łyżwach to nie tylko przyjemność, ale również sport, który pomoże nam utrzymać doskonałą formę. Jest to też doskonała okazja, by miło spędzić czas z przyjaciółmi. Wyprawa na lodowisko w Oleśnicy jest więc propozycją dla tych, którzy nie chcą przespać zimy.

Lodowisko w Oleśnicy

Basen W Oleśnicy

Pływanie jest popularną dyscypliną sportową oraz aktywnością rekreacyjną, która zdobywa coraz więcej zwolenników. Niezwykle korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Nie tylko poprawia ogólna kondycję fizyczną, ale również pozytywnie  wpływa na kręgosłup.  Dla wielu, jest również świetną zabawą, pozwalającą miło spędzić czas.

Kryty basen w Oleśnickim Kompleksie Rekreacyjnym ATOL pozwala na cieszenie się wodą przez cały rok, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody. Jest propozycją zarówno na upalne letnie dni, jak i na długie, mroźne, zimowe wieczory.

Aby zapewnić gościom bezpieczeństwo, na basenie czuwa wykwalifikowana kadra ratownicza. Dla tych, którzy chcieliby nauczyć się pływać, lub też wyszlifować posiadane umiejętności, istnieje możliwość skorzystania z usług instruktora.

Na pływalni znajduje się kilka basenów. Basen sportowy posiada 6 torów o długości 25 m. Głębokość na tym basenie wynosi 1,35 – 1,80 i jest on przeznaczony do różnych sportów wodnych.

Osoby zainteresowane relaksem, powinny zwrócić uwagę na basen rekreacyjny, oferujący wiele różnych form masaży wodnych, albo jacuzzi, w którym pęcherzyki powietrza oraz ciepła woda (ok. 35 C) pozwolą rozluźnić się po stresującym dniu.

Propozycją przeznaczoną zarówno dla młodszych, jak i starszych, jest dzika rzeka, której silny nurt pozwoli sprawdzić swoje możliwości oraz zapewni szaloną jazdę wszystkim tym, którzy dadzą ponieść się prądowi. Najmłodsi mieszkańcy Oleśnicy mogą bezpiecznie spędzić czas w brodziku z imitacją wodospadu. Woda w tym basenie posiada zaledwie 30 cm głębokości, a jej temperatura pozwoli na komfortowa zabawę.

Prócz tego, na terenie basenu znajdują się również zjeżdżalnie o różnym stopniu nachylania oraz kompleks saun składający się z dwóch  saun fińskich, sauny parowej, basenu z zimną wodą oraz leżaków.

Basen w Oleśnicy czynny jest przez cały tydzień, w godzinach od 6:00-22:00, każdy więc może znaleźć odpowiadającą mu chwilę.

Na basen można przyjść samemu albo  z przyjaciółmi i rodziną. W każdym wypadku aktywnie spędzony czas pozwoli nam nabrać nowych sił.

Basen w Oleśnicy

 

Biblioteka i Forum Kultury

W skład instytucji wchodzą: Biblioteka Centralna przy ul. Reja, Biblioteka „Pod Pegazem” przy ul. Kleeberga, Oleśnicki Dom Spotkań z Historią przy ul. Bocianiej, Sala widowiskowa przy ul. Kochanowskiego, Nawa Kościoła Św. Jerzego, Galeria Brama Wrocławska. DYrektor: Anna Zasada.

Oleśnicki Dom Spotkań z Historią mieści się w kamienicy przy ul. Bocianiej 11, w miejscu, które przed wiekami należało do założenia zamkowo-obronnego.

Jego położenie sprawia, że jest częścią historycznej starówki.

To idealny punkt, od którego można rozpocząć zwiedzanie jednego z najstarszych i najbardziej urokliwych miast na Dolnym Śląsku.

Zadaniem Domu jest popularyzacja wiedzy na temat Oleśnicy, a także zgłębianie jej dziejów, prezentowanie historycznych postaci i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego. Miejska placówka wystawiennicza funkcjonuje w ramach Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy.
Kontakt:

tel. 71 716 52 23
muzeum@muzeum.olesnica.pl


Godziny otwarcia:

Poniedziałek NIECZYNNE

Wtorek 9.00-15.00

Środa 9.00-18.00

Czwartek 9.00-15.00

Piątek 9.00-15.00

Sobota 10.00-16.00

Niedziela (każda 3. niedziela miesiąca)

 

Biblioteka Centralna im. Mikołaja Reja w Oleśnicy

Biblioteka im. Mikołaja Reja w Oleśnicy jest usytuowana przy ulicy M. Reja 10.  Dyrektorem jest Anna Zasada.

Zbiory biblioteczne dostępne dla czytelników podzielone są na kilka działów. Biblioteka posiada Wypożyczalnię Główną oraz  Czytelnię Książek i Prasy. Literatura przeznaczona dla najmłodszych znajduje się w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży Pod Sową. Prócz tego, biblioteka w posiada Dział Dokumentów Życia Społecznego oraz bezpłatną czytelnię internetową IKONk@. Do dyspozycji czytelników jest również Biblioteka Pod Pegazem oraz Fonoteka, mieszczące się przy ulicy Kleeberga 4.

Biblioteka Publiczna w Oleśnicy jest placówka posiadającą korzenie sięgające końca Drugiej Wojny Światowej. Otwarta została 1 września 1946 roku, jako Powiatowa Biblioteka Publiczna. Zajęła budynek Inspektoratu Szkolnego, a dyrektorem nowo otwartej placówki została Emilia Ruszczewska.  W 1950 roku wyodrębniono z niej, jako osobną jednostkę, Miejską Bibliotekę Publiczną. Obie instytucje uległy połączeniu w 1954 roku. Do budynku przy ulicy Reja biblioteka została przeniesiona pod koniec lat pięćdziesiątych.

Biblioteka w Oleśnicy przez lata służyła czytelnikom, będąc jednocześnie istotnym ośrodkiem kulturalnym, bowiem od początku swego istnienia organizowała wystawy i spotkania z artystami.

W swoich zbiorach biblioteka posiada ponad  78 tysięcy woluminów oraz ponad 700 czasopism, w tym prasę bieżącą. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych rozpoczął się proces komputeryzacji systemy bibliotecznego. Obecnie biblioteka posiada katalog internetowy ułatwiający czytelnikom zamawianie i korzystanie z dostępnych zbiorów.

Biblioteka organizuje również wiele imprez kulturalnych, takich jak spotkania z autorami, konkursy, wystawy czy zajęcia dla dzieci i młodzieży. Owocem tych działań niejednokrotnie są wydawnictwa pokonkursowe. Oleśnicka biblioteka współpracuje również z wieloma inicjatywami społecznymi, takim jak Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Akademia Malucha. Biblioteka prowadzi również różne filie i  punkty biblioteczne na terenie powiatu.

 

 

Gmina Oleśnica

Gmina Oleśnica leży na terenie Województwa Dolnośląskiego w Powiecie Oleśnickim. Jest największą gminą w powiecie i zajmuje 23,1% jego powierzchni. Obszar gminy to 24 344 ha, z czego 16 152 stanowią obecnie użytki rolne, a 5 472 lasy oraz grunty leśnie. W jej zasięg wchodzi 28 wsi sołeckich. Według danych na rok 2012, ludność gminy wynosi 12 354 osób, które są zameldowane na pobyt stały. Siedziba gminy znajduje się w Oleśnicy.

 W zakres działalności gminy wchodzi m. in. oświata, pomoc społeczna, finanse oraz kultura i sport. Obecnie gmina, ze względu na korzystne warunki, dąży do rozbudowy mieszkalnictwa. W trosce o ekologię, gmina wprowadza również programy mające na celu ochronę środowiska naturalnego.

 Gmina prowadzi sześć szkół podstawowych oraz gimnazjum do których uczęszcza ponad 1100 uczniów. Większość palcówek znajduje się poza miastem, na terenie gminy. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej znajduje się w Oleśnicy. Jego podstawowym celem jest dbanie o zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin mieszkających na na terenie gminy.

Na jej terenie działa również Gminny Ośrodek Kultury, z siedzibą w Boguszycach, który realizuje cele związane z upowszechnianiem kultury oraz sportu i rekreacji. W ramach jego działań organizowane są wydarzenia kulturalne, w tym konkursy, wystawy  i warsztaty dla dzieci i dorosłych, jak również rozmaite wydarzenia sportowe.

Na terenie gminy znajduje się wiele interesujących obiektów, w tym zabytkowe kościoły w Boguszycach, Brzezince i Cieślach. W gminie można również oglądać pałace i parki pochodzące głównie z XVIII wieku. Dodatkowo, gminę oleśnicką pokrywają  piękne lasy, stanowiące atrakcję dla osób poszukujących wypoczynku na łonie przyrody.   

 


Sport i Turystyka
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP