763 lata temu dokonano lokacji miasta na prawie średzkim. Młodzieżowa Rada Miasta zaprasza na obchody rocznicy

Dzisiaj wypada najważniejsza rocznica w historii Oleśnicy. 22 lutego 1255 roku wrocławski książę Henryk III Biały przekazał miasto przybyłym z Niemiec zasadźcom, Albertowi i Richolfowi, by dokonali lokacji na prawie średzkim.

Obaj lokatorzy zostali pierwszymi wójtami dziedzicznymi grodu. Zasadźcy stworzyli plan miasta, w którym uwzględnili bardzo duży plac targowy (rynek). Pierwotne założenia urbanistyczne są w pewnym stopniu dostrzegalne także i dzisiaj: staromiejski układ komunikacyjny ulic i placów, okolony podświetlanymi od niedawna murami obronnymi, wciąż przypomina szachownicę. Z oleśnickiego rynku, jednego z największych na Śląsku, wybiegało aż dwanaście ulic (więcej, niż we Wrocławiu!), obecnie jest ich… jedenaście.

Zachęcamy do zapoznania się z historią Oleśnicy w zakładce:

http://www.olesnica.pl/sm/olesnica-informacje/historia-miasta

W opracowaniu dra M. Nienałtowskiego czytamy we wspomnianej zakładce m.in.:

Książę przekazał do zasiedlenia teren o wielkości jednego łanu (tj. 30 morgów, czyli ok. 16,8 ha). Zadaniem Alberta i Richolfa było: zwerbować osadników, wykonać pomiary, opracować plany miasta, nadzorować jego budowę, a także zorganizować miejską społeczność. W zamian za poniesiony trud otrzymali szereg przywilejów i korzyści ekonomicznych - stając się wójtami miasta. Lokacja miasta miała duże znaczenie dla jego rozbudowy przestrzennej. Wytyczono prostokątny plac rynkowy (Rynek) o wymiarach 140 x 70 m, (czyli ok. 1 ha), z którego wybiegało 12 ulic. Tak rozwiniętej struktury komunikacyjnej nie posiadał rynek żadnego miasta śląskiego. Wokół rynku wytyczono bloki zabudowy, które z kolei podzielono na parcele (działki) pod zabudowę. Rozpoczęto otaczać miasto fortyfikacjami drewniano-ziemnymi, wykopano fosy i prawdopodobnie zapewniono ich zasilanie wodą.

Bez względu na późniejsze dzieje miasta, warto dziś wspomnieć, że z prawie ośmiu wieków istnienia przez ponad pół tysiąclecia Oleśnica była stolicą księstwa.

Z okazji rocznicy Młodzieżowa Rada Miasta zaprasza na jej uroczyste obchody.  Wydarzenie będzie miało miejsce dziś w sali widowiskowej BiFK przy ul. Kochanowskiego 4. Szczegóły poniżej.


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP