Krakowski sukces "Siódemki"

W dniach 23-24 maja w Krakowie odbył się finał IX edycji ogólnopolskiego konkursu - projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci” pod hasłem „Nieznany Bohater Niepodległości”.  Głównym laureatem konkursu zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej zostały grupy projektowe ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II w Oleśnicy. 

W skład grup projektowych weszli uczniowie: Hanna Mirecka, Natalia Grudzień, Natalia Terlecka, Klaudia Fryzowska, Kinga Sperling, Anastazja Jałowa, Mateusz Kędziora, Kacper Pietrzak, Wiktor Maciejewski i Maciej Krasucki, z opiekunkami: Dorotą Rasałą- Świtoń, Małgorzatą Czapigą- Maciąg i Anną Kołodrubiec. W ramach nagrody za całoroczny trud pracy grup w czasie realizacji konkursu - projektu, uczniom oprócz cennych nagród książkowych IPN ufundował zwiedzanie wystawy „Piękna Niepodległa. Kobiety w walce o Niepodległość” w Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Figur Woskowych, a także wyprawy na Kopiec im. Tadeusza Kościuszki i na Kopiec im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie oraz Spacer historyczny Szlakiem Niepodległości po Błoniach, Oleandrach i Wawelu. Podczas gali finałowej uczniowie z Siódemki otrzymali również wyjątkowe statuetki, wykonane przez krakowskich artystów - plastyków z historycznej cegły pochodzącej z dworu szlachcica, który jako pierwszy pospieszył finansowo wesprzeć działaczy niepodległościowych.

W czasie konkursu uczniowie SP 7 wykazali się ogromną wiedzą historyczną na temat opracowywanych przez nich postaci, które w latach 1918 - 1919 czynnie działały na rzecz powstawania polskiego państwa i zbrojnego jej ramienia - Wojska Polskiego oraz formowania granicy zachodniej naszego państwa przez walczących powstańców wielkopolskich na odcinku Ostrzeszów - Kępno dowodzonych przez płk. Stanisława Thiela, co wiąże się bezpośrednio z historią powiatu oleśnickiego.                        


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP