• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Dąb na skwerze przy ul. Spacerowej zostanie uznany za (..)

Dąb na skwerze przy ul. Spacerowej zostanie uznany za pomnik przyrody

10 Grudnia 2020

Sercem miasta jest przyroda. To właśnie ona pięknie równoważy jego rozwój nadając harmonię i sprawiając, że chce się tu mieszkać. Oleśnica jest tego świetnym przykładem, dlatego władze szczególnie dbają o tę płaszczyznę. Liczne, nowe nasadzenia w różnych zakątkach Oleśnicy (ul. Wiejska, ul. Limanowskiego, ul. Rzemieślnicza, Park Klonowy, Park Książąt Oleśnickich, Park Mikołaja Kopernika, plac Staszica) nadają jeszcze większego uroku naszemu miastu, co spotyka się z dużą aprobatą mieszkańców.

A teraz dodatkowo doceniając walory przyrodnicze Oleśnicy burmistrz wystąpi do Rady Miasta o nadanie dębowi zlokalizowanemu na skwerze przy ul. Spacerowej nazwy oraz uznanie go za pomnik przyrody. Jest to również odpowiedź na duże zainteresowanie mieszkańców i liczne ich głosy wyrażane na ten temat w przestrzeni medialnej.

Proponowana nazwa dla tego pomnika to Dąb Jegrów. Teren, na którym rośnie nosił kiedyś nazwę Plac Jegrów. Plac otoczony był przez budynki wojskowe 6 Batalionu Strzelców (Jegrów). Na terenie placu znajdował się również pomnik Jegrów. Z uwagi na wiek drzewa szacowany na około 120 lat, można wnioskować, że dąb ten mógł zostać posadzony wraz z zasiedleniem koszar.
Przedmiotowe drzewo (gat. dąb szypułkowy) jest okazem wyróżniającym się wśród drzew występujących na terenie tej części miasta z uwagi na szczególne cechy osobnicze, takie jak rozmiar i wiek. Drzewo posiada wyjątkowe walory przyrodnicze. Ponadto powinno zostać objęte ochroną prawną z uwagi na walory historyczne, estetyczne i krajobrazowe.

Objęcie przedmiotowego drzewa ochroną prawną, oznakowanie jako pomnik oraz otoczenie szczególną opieką pozwoli na zachowanie tego drzewa dla przyszłych pokoleń.

dąb

do góry