• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Etapowe znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Już (..)

Etapowe znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Już od jutra pierwsze zmiany

19 Kwietnia 2020

Proces ten będzie podzielony na etapy, tak aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Daty wejścia w życie poszczególnych, kolejnych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań, wydajności służby zdrowia i realizacji wytycznych sanitarnych przed podmioty odpowiedzialne. Oznacza to, że rząd będzie mógł przyśpieszać wprowadzanie nowych poluzowań, ale je spowalniać.

 

ETAP PIERWSZY - od poniedziałku 20 kwietnia:

 

Działalność gospodarcza - nowe zasady w handlu i usługach

- więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

  • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
  • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

 

Życie społeczne - nowe zasady przemieszczania się

- lasy i parki zostaną otwarte, z wyłączeniem placów zabaw (będzie do nich można wejść w celach rekreacyjnych, a także biegać i jeździć na rowerze, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa).

- starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej; będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych oraz zasłaniać usta i nos.

 

Kult religijny

- liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni; w kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

 

Apelujemy o dyscyplinę i rozsądne korzystanie z nowych przepisów.

do góry