• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Na Bramie Wrocławskiej zostanie wykonana replika brony

Na Bramie Wrocławskiej zostanie wykonana replika brony

15 Kwietnia 2021

Projekt jest wynikiem konsultacji społecznych Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego 2021 przeprowadzonych w październiku 2020 roku.

Brona to krata drewniana (zwykle okuta żelazem) lub żelazna zamykająca wejście przez bramę w murze obronnym lub zamku. Ta która zostanie zamontowana na Bramie Wrocławskiej będzie posiadała kratownicowy układ belek (drewnianych, ciemnobrązowych) oraz stożkowe zakończenie pionowych elementów w partii dolnej, bez dodatkowych profili, a także drobne, czarne, stalowe elementy okuć, m.in. gwoździe. Krata bronna będzie zamontowana na stałe, jednak z elementami imitującymi mechanizm podnoszenia.

Wykonawca repliki został już wyłoniony. Jest nim firma NZB Sp. z o. o. Koszty projektu to 87.977 zł, a termin realizacji wyznaczono na 22.10.2021 roku.

Brama Wrocławska jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków, dlatego też replika brony musi być wykonana zgodnie z wytycznymi i uzgodnieniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które wykonawca musi uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem prac. 

Brama Wrocławska

do góry