• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Wrzesień - miesiącem pamięci w Szkole Podstawowej nr 7 w (..)

Wrzesień - miesiącem pamięci w Szkole Podstawowej nr 7 w Oleśnicy.

17 Września 2020

Wrzesień to czas wielu ważnych dla Polaków rocznic. Wybuch II wojny światowej, agresja ZSRR na Polskę , Światowy Dzień Sybiraka, czy w końcu Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.

sp7

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II pamiętają o słowach wielkiego Polaka  swojego patrona: „ Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka …”

Mając w sercu powyższe wartości trudno   było by nam  przejść obojętnie obok tak istotnych dla każdego Polaka wydarzeń. Zaczęło się od lekcji na temat powyższych wydarzeń,  wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i tworzenia okolicznościowych plakatów.  Jak co roku  w parku przy ul. Klonowej uczniowie zaopiekowali się tablicami upamiętniającymi męczeństwo osób zabitych w Katyniu. Przypomnę, że dęby zostały posadzone w ramach ogólnopolskiej akcji polegającej na posadzeniu 21473 dębów pamięci. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Na pewno wszyscy pamiętamy, że to nie pierwsze przedsięwzięcie o tej tematyce podejmowane przez Dyrektora i nauczycieli oleśnickiej Siódemki.

Nasze działania to również opowiadanie nowym uczniom o historii dębów i przede wszystkim o historii osób, którym są poświęcone. Jedną z takich osób jest kapitan Jan Wąsowski zamordowany przez NKWD w Charkowie. Nasz bohater  urodził się 21 listopada 1898r w Żaboklikach, pow. Węgrów , w rodzinie Stanisława i Anny z Chełstowskich. Jako 16 - letni chłopiec ochotniczo służył w Legionach wraz z trzema braćmi: Julianem, Józefem i Władysławem, oraz brał udział w wojnie 1920 - 1921r, w wyprawie na Kijów. Był mierniczym przysięgłym i w Nowogródku prowadził własne biuro. W połowie sierpnia 1939 r został zmobilizowany w stopniu porucznika i skierowany do 79 Pułku Piechoty, stacjonującego w Słonimiu. Brał udział w kampanii wrześniowej, m.in. w walkach pod Kockiem.

Chcemy w ten sposób podzielić się z całą społecznością naszej szkoły historią dębów katyńskich. Przechodząc parkiem przy ulicy Klonowej pamiętajmy o tych ludziach, bo tylko w ten sposób możemy Katyń ocalić od zapomnienia.

do góry