• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/XVI Oleśnicki Konkurs Recytatorski Poezji Lwowskiej im. (..)

XVI Oleśnicki Konkurs Recytatorski Poezji Lwowskiej im. Mariana Hemara

22 Listopada 2022

W udekorowanej herbem Lwowa sali Oleśnickiej Biblioteki Publicznej odbył się finał XVI Oleśnickiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Lwowa z prezesem Leszkiem Mulką na czele i Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II z dyrektor Dorotą Rasałą-Świtoń. Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Oleśnicy Jana Bronsia, który również ufundował nagrody dla laureatów.

Celem konkursu jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy o Lwowie i dawnych Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej oraz o ich historycznym i kulturowym dziedzictwie poprzez literaturę piękną – poezję i prozę. Lwów i Kresy, tak nierozerwalnie związane z historią Polski, odegrały w jej dziejach bardzo ważną rolę. Wiele wydarzeń historycznych związanych z Kresami zostało utrwalonych w dziełach literackich, a konkurs jest dobrą okazją do ich przypomnienia.
Tradycyjnie konkurs odbywa się w listopadzie w atmosferze rocznicowej związanej z obchodami Święta Niepodległości i Obroną Lwowa w 1918 r.

W finałach konkursu wzięło udział 31 uczestników z 8 oleśnickich szkół. Prezentacje finałowe odbyły się w dwóch grupach:
I. uczniowie młodsi (klasy IV–VII szkół podstawowych)
II. uczniowie starsi (klasy VIII szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe).

Uczestników oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Barbara Sycianko – przewodnicząca, Dorota Bilmon – sekretarz, Barbara Słomka – członek.

W grupie młodszej:

  • I miejsce zajęła Hanna Bobowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 za recytację wiersza Artura Oppmana „Orlątko,
  • II – Mikołaj Michalak z SP nr 4,
  • III – Oliwia Bugla z SP Gminy Oleśnica

Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Kunaj z SP nr 7, Krystyna Łódzka z SP nr 8 i Anastazja Peśla z SP nr 3

W grupie starszej:

  • I miejsce zajęła Kornelia Makowska z Zespołu Szkół Zawodowych za recytację fragmentu utworu Dominika Kuźniewicza „Kochanińkie, popatrzajcie sami”,
  • II – Wanessa Klapińska również z Zespołu Szkół Zawodowych,
  • III – Kinga Kurowska z SP nr 6.

Natomiast wyróżnienia otrzymali: Zofia Gozdek ze Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica, Aleksandra Ostrowska z SP nr 2 i Julia Rajewska z I LO.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które wręczali: Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś oraz dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej Grażyna Dłubakowska. Natomiast nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu otrzymali dyplomy z podziękowaniami.

Po wręczeniu nagród obecni na uroczystości wysłuchali występu laureatów, nagradzając ich gorącymi oklaskami. Na zakończenie uroczystości Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Oleśnicy Leszek Mulka pogratulował laureatom, a nauczycielom podziękował za przygotowanie uczniów do konkursu. Podziękował również paniom z komisji konkursowej za niełatwą pracę wyłanianiu laureatów i wręczył im kwiaty.
Na uroczystości, oprócz uczestników konkursu, obecni byli nauczyciele i rodzice.

do góry