• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Zobacz wystawę "Aparaty i kamery" z kolekcji oleśnickiego (..)

Zobacz wystawę "Aparaty i kamery" z kolekcji oleśnickiego kolekcjonera Zdzisława Ludwickiego

28 Listopada 2022

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza do zwiedzania Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią (ul. Bociania 11). Na szczególną uwagę zasługuje nowa wystawa czasowa "Aparaty i kamery" z kolekcji oleśnickiego kolekcjonera Zdzisława Ludwickiego. 

Na wystawie zaprezentowanych jest kilkadziesiąt rzadkich aparatów fotograficznych i kamer. Wśród nich pierwszy eksponat, który rozpoczął kolekcję Pana Zdzisława, radziecki aparat FED, który był prezentem od jego teściowej.  Na wystawie znajdują się aparaty produkcji polskiej i zagranicznej. Szczególnie cennym i ciekawym obiektem jest ponad 100-letni drewniany aparat miechowy firmy Alfreda Brücknera, Leicka z 1938 roku, boxy obscura. W jednej z gablot zobaczyć można bardzo interesujące aparaty szpiegowskie. Rzadkim eksponatem jest również fotokarabin z samolotu MIG-21. Wystawa będzie czynna do 1.02.2023 r.

Zdzisław Ludwicki buduje swoją kolekcję aparatów fotograficznych i kamer od około 30 lat.
Oprócz sprzętów fotograficznych Zdzisław Ludwicki kolekcjonuje m.in. telewizory, radia, sprzęty AGD, maszyny do pisania, zegary oraz obrazy i grafiki związane z Oleśnicą. Eksponaty kupuje najczęściej na giełdach we Wrocławiu i Świdnicy oraz targach staroci.

wystawa

do góry