• język migowy
  • BIP
Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

terminarz dnia 08.04.2021

Kategoria: Biblioteka
Data: 2021-03-25 - 2021-05-05

Rok 2021 to czas jubileuszu Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja. 75 lat temu w Oleśnicy powstawała biblioteka publiczna. W tym okresie zmieniała się Biblioteka, zmieniało się też nasze miasto.

W związku z tym przygotowujemy dla Państwa, na oleśnickim Rynku Miejskim, wyjątkową wystawę plenerową pn. „Cztery pory roku” Oleśnica w obiektywie Daniela Grodzińskiego. Do jej stworzenia wykorzystaliśmy fotografie pochodzące z Działu Dokumentów Życia Społecznego Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja.

Fotografie wykonano w latach 2020 i 2021. Ich autorem jest Daniel Grodziński, który ceni przede wszystkim fotografię miejską i przyrodniczą. Amator różnych technik oraz sprzętu. Fotografuje z ziemi i z powietrza, w miastach i w górach, w zimie i w lecie. Lubi pokazać znane miejsca z nietypowej perspektywy. Najbardziej ceni, kiedy jego prace są drukowane i zdobią biura, mieszkania lub ulice miast. W wolnych chwilach adwokat, mąż i ojciec.

Zapraszamy!

Wystawę można oglądać w terminie od 25.03.2021 do 05.05.2021.

Kategoria: Kultura
Data: 2021-04-08
Godzina: 10:00

Kultura To Ludzie - grafika

#Kultura To Ludzie

#KulturaToLudzie to nasz nowy cykl, w którym przybliżamy Wam Artystów i Artystki związane z Oleśnicą.

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest rysownik i malarz - Marcin Mrowicki.

KTL2

Marcin Mrowicki

Marcin Mrowicki - foto2

Na początku było...

Rysować zacząłem od najmłodszych lat, chyba gdy tylko mogłem utrzymać ołówek w ręce. Wspierała mnie w tym moja Mama, podchodząc entuzjastycznie do wszystkiego co udało mi się narysować, a były to przecież dość proste rysunki.

Przez wiele lat borykałem się z brakiem wiary w siebie i nadmiarem zainteresowań. Ważnym momentem były studia na Akademii Sztuk Pięknych, dały mi one poczucie pewności w tym, co robię.

Kolejnym ważnym etapem było też rozpoczęcie pracy w Gminnym Ośrodku Kultury w Oleśnicy. Dało mi to pewną stabilizację finansową i doświadczenie w nauczaniu innych. Bycie częścią tego zespołu daje mi też dużą satysfakcję.

Najbardziej zapamiętam...

Generalnie stronię od rozpamiętywania przeszłości, moje motto to: "Wszystko jeszcze przed nami".

Jeśli chodzi o moją twórczość, to pewnym przełomem było narysowanie w dość nieprzyjemnej stylizacji nauczycielki z liceum. Był to moment w którym poczułem, że nie chodzi tylko o ilustrowanie świata, lecz także o ilustrowanie tego, co czuję.

MArcin Mrowicki - foto3

Najbardziej dumny jestem z...

Wiem, ze to pytanie dotyczy sztuki i drogi artystycznej, ale kiedy myślę o dumie muszę wspomnieć o moim Synu. Jest On dla mnie ogromnym szczęściem i motywacją.

Natomiast w odniesieniu do sztuki, zawsze najbardziej jestem dumny z ukończonego ostatnio obrazu. Do momentu namalowania kolejnego. Wtedy ten poprzedni traci już odrobinę blasku, na rzecz świeżej pracy.

Jest to jeden z czynników, który napędza mnie do działania. Jestem też odrobinę dumny, że nie zrezygnowałem ze swoich marzeń związanych ze sztuką.

Marcin Mrowicki -foto1

Ostatni rok był dla mnie...

Trudno patrzeć na ostatni rok z pominięciem problemów, które dotknęły cały świat. Rzuciło to cień na wszelakie aktywności. Na szczęście artyście do pracy nie trzeba wiele, więc starałem się spędzić ten czas produktywnie.

Wystartowałem z własnym kanałem na YouTube.

Był to też rok, w którym namalowałem sporą ilość portretów, rozwijając tę część mojej działalności.

Przede mną (plany rozwojowe)...

Ten rok zaczął się dla mnie pracowicie. Ruszam ze szkółką artystyczną, której siedziba znajduje się w oleśnickim rynku. Zajęcia już się odbywają, chętnych zapraszam serdecznie.

Postanowiłem też trochę zmniejszyć ilość realizowanych portretów, by móc więcej energii poświęcić dużej wystawie, na którą mam już przygotowaną sporą część prac.

Więcej informacji o Artyście i jego twórczości

Kanał YouTube Marcina Mrowickiego

Facebook Marcina Mrowickiego

do góry