• język migowy
 • BIP
Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

terminarz dnia 22.04.2021

Kategoria: Biblioteka
Data: 2021-03-25 - 2021-05-05

Rok 2021 to czas jubileuszu Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja. 75 lat temu w Oleśnicy powstawała biblioteka publiczna. W tym okresie zmieniała się Biblioteka, zmieniało się też nasze miasto.

W związku z tym przygotowujemy dla Państwa, na oleśnickim Rynku Miejskim, wyjątkową wystawę plenerową pn. „Cztery pory roku” Oleśnica w obiektywie Daniela Grodzińskiego. Do jej stworzenia wykorzystaliśmy fotografie pochodzące z Działu Dokumentów Życia Społecznego Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja.

Fotografie wykonano w latach 2020 i 2021. Ich autorem jest Daniel Grodziński, który ceni przede wszystkim fotografię miejską i przyrodniczą. Amator różnych technik oraz sprzętu. Fotografuje z ziemi i z powietrza, w miastach i w górach, w zimie i w lecie. Lubi pokazać znane miejsca z nietypowej perspektywy. Najbardziej ceni, kiedy jego prace są drukowane i zdobią biura, mieszkania lub ulice miast. W wolnych chwilach adwokat, mąż i ojciec.

Zapraszamy!

Wystawę można oglądać w terminie od 25.03.2021 do 05.05.2021.

Kategoria: Kultura
Data: 2021-04-22
Godzina: 10:00

Kultura To Ludzie - grafika

#Kultura To Ludzie

#KulturaToLudzie to nasz cykl, w którym przybliżamy Artystów/ki, związanych/e z naszym miastem.

Do tej pory mieliśmy okazję przedstawić Wam już kilkanaście osób i każdy wpis cieszył się bardzo dużą popularnością, co bardzo nas cieszy.

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest Kuba Chomicki, utalentowanego Artysta, którego wystawę można było obejrzeć w Galerii MOKiS w 2020 roku.

KTL2

Kuba Chomicki

Kuba Chomicki - foto1

Na początku było...

Kartki, kredki, farby i ołówki kleiły mi się do palców już od maleńkości. Malowałem i rysowałem „na poważną modłę” martwe natury, portrety i pejzaże, a pomiędzy nimi dziecięce komiksy i ilustracje do własnoręcznie pisanych książeczek. Pamiętam brudnopisy z karykaturami i żartami, jakie kreśliłem na co nudniejszych lekcjach i przerwach w szkole. Dużo powstało tych zeszytów, jednak co do jednego rozparcelowali je moi koledzy. Tak zwane sztuki plastyczne to było coś, co zawsze wychodziło mi jakoś łatwo, w przeciwieństwie do, na przykład, biegłości w grze w piłkę nożną.

Najbardziej zapamiętam...

Chyba wiele rzeczy, takich kamieni milowych. Mając lat może sześć, narysowałem czarną kredką portret mojego pradziadka. Dziadziuś siedział nieruchomo, a ja po prostu rysowałem kształty jego okularów, włosów i zmarszczek. Potem dorośli pokazywali sobie ten rysunek, rozprawiając nad nim z nieukrywanym podziwem, a ja pamiętam, że to był wyjątkowy i bardzo dobry portret.

Pamiętam radość po zdanym egzaminie do wrocławskiego liceum plastycznego.

Miłym i całkiem sporym osiągnięciem było dla mnie narysowanie komiksu wraz z napisaniem scenariusza, na zlecenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury z okazji 500-lecia Jeleniej Góry. Nie jestem rysownikiem komiksów, ale podjąłem wyzwanie. Komiks powstał, nosił tytuł „Historyczne Podróże po Jeleniej Górze”, został ładnie wydrukowany i zebrał przyjazne recenzje. Krótko potem, wykorzystując sprzyjające okoliczności, postanowiłem spróbować zająć się malarstwem jako źródłem utrzymania i ten moment również pamiętam jako wyjątkowy.

Nie mogę nie wspomnieć o mojej pierwszej, indywidualnej wystawie w oleśnickim MOKiS-ie. W zasadzie wszystkie prace, jakie tworzyłem wcześniej szły na sprzedaż, a jednak udało się zgromadzić pewien repertuar obrazów i pokazać go we wspaniałej aranżacji.

Kuba Chomicki - foto2

Najbardziej dumny jestem z...

tego, że udało mi się, dzięki Bogu, wykorzystać darowane mi talenty. W ważnych i czasem niełatwych chwilach nie bałem się zaryzykować i stawiać na jedną kartę w myśl prawdy, że najdłuższa podróż zaczyna się pierwszym krokiem. Duże znaczenie miało dla mnie wtedy wsparcie osób bliskich. Dziś nie jest dla mnie ważne, jakie ceny osiągają moje obrazy (no, nie do końca ;), i gdzie jest moje miejsce jako artysty w panteonie sztuki. Czuję spełnienie, bo robię coś, co lubię i niech tak zostanie.

Ostatni rok był dla mnie...

Dziwny, trochę trudny, jak dla wielu z nas. Wiele planów, jakie miałem, musiałem odłożyć na potem. Czas, który mogłem poświęcić na pracę skurczył się do minimum. Udało mi się tylko uruchomić moją autorską stronę internetową. Mimo to wierzę, że ten trudny etap wielkimi krokami zbliża się ku końcowi.

Kuba Chomicki - foto3

Przede mną... (plany rozwojowe)

Chcę skupić się na malowaniu z wykorzystaniem nowych pomysłów. Pewna dziedzina mojego stylu jest w fazie metamorfozy, tak to czuję, i potrzeba tu poszukiwań i eksperymentów.

Na pewno będę rozwijał moją internetową galerię, a jak starczy czasu sięgnę po rzeczy już nie malarskie. Mam też pomysły, jeśli chodzi o drobne formy rzeźbiarskie i metaloplastykę. Ta ostatnia jest specjalnością, w której zdobyłem wykształcenie jako plastyk.

Więcej informacji o Artyście i jego twórczości

Strona www Kuby Chomickiego

Kategoria: Kultura
Data: 2021-04-22 - 2021-04-30
Godzina: 17:00

W ramach eko-kwietnia z kulturą zapraszamy na warsztaty online dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone przez Fundację Ekopotencjał Przestrzeń Możliwości.

Woskowijka - warsztat dla młodzieży i dorosłych

Woskowijka to świetna ekologiczna alternatywa dla folii spożywczej. Wystarczy kawałek bawełnianej tkaniny, wosk pszczeli i... żelazko.

Woskowijki są wielokrotnego użytku, łatwe w przygotowaniu, łatwe w czyszczeniu, a ich niebywałą zaletą jest dłuższe zachowanie świeżości produktów spożywczych.

Termin warsztatu online

22.04.2021 r. godz. 17.00

czas trwania ok. 1 h

Przebieg warsztatu

1. Wstęp - Co to są woskowijki i dlaczego są eko? Woskowijki alternatywą dla plastiku - kilka słów o zero waste.

2. Kuchnia i łazienka bez plastiku (prezentacja funkcjonalnych zamienników plastiku wykorzystywanych na co dzień).

3. Dwie metody wykonania woskowijki.

Potrzebne materiały:

 • 2 niepotrzebne ściereczki bawełniane o wymiarach 25x25 cm lub dwa fragmenty starej koszulki bawełnianej
 • pościeli w ciekawe kolorowe wzory (najlepiej w ciemnym kolorze - bez białego)
 • węza pszczela 2 szt.
 • linijka
 • ołówek lub resztka mydełka
 • nożyczki krawieckie
 • nożyczki z wzorkiem (np. fale)
 • papier do pieczenia
 • żelazko
 • deska do prasowania lub stół
 • stary ręcznik do podłożenia
 • ręczniki papierowe

Obejrzyj warsztat online do 31 maja:

plakat woskowijka

do góry