• język migowy
  • BIP
Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

terminarz dnia 09.10.2021

Miejsce: Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja przy ul. M. Reja 10 oraz Biblioteka "Pod Pegazem" przy ul. F. Kleebrega 4
Kategoria: Biblioteka
Data: 2021-10-09
Godzina: 16:00

Z okazji 75-lecia Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja oraz w ramach NOCY BIBLIOTEK 2021 zapraszamy Czytelników do skorzystania z akcji anulowania kar na koncie! Tylko w tę jedną noc! Nie zapomnij swojej karty i wypożyczonych książek!

Zapraszamy 09.10.2021 (sobota) w godzinach od 16.00 do 22.00 do: Wypożyczalni dla Dorosłych, Czytelni Książek i Prasy, Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową” przy ul. M. Reja 10 oraz do Biblioteki „Pod Pegazem” przy ul. F. Kleeberga 4!

Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego przypadku! Ureguluj swoją sytuację na koncie i ciesz się ponownie z pełnej oferty usług oleśnickiej biblioteki.

Miejsce: Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja/Klub Seniora
Kategoria: Biblioteka
Data: 2021-10-09
Godzina: 16:00

Drodzy Czytelnicy,

W ramach NOCY BIBLIOTEK, Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. M. Reja organizuje GIEŁDĘ KSIĄŻEK, która odbędzie się 9 października 2021 r. w godzinach od 16.00.00 do 22.00 w siedzibie Biblioteki przy ul. Reja 10.

W ofercie znajdą Państwo książki z wielu dziedzin wiedzy m.in. z historii, filozofii, religioznawstwa, techniki i nauk ścisłych. Dla miłośników literatury pięknej przygotowaliśmy powieści obyczajowe, sensacyjne, kryminały, fantastykę, reportaże oraz bardzo szeroki wybór bajek dla dzieci.

Jednocześnie informujemy, o możliwości przekazywania darów książkowych do Biblioteki.

Miejsce: Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja przy ul. M. Reja 10 oraz Biblioteka "Pod Pegazem" przy ul. F. Kleebrega 4
Kategoria: Biblioteka
Data: 2021-10-09
Godzina: 16:00

Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja kolejny raz oficjalnie dołączyła do ogólnopolskiej NOCY BIBLIOTEK!

VII wydanie ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 9 października 2021 r. pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Noc ma przekonać do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności oraz sprzyjać wymianie idei i integracji. Trudny czas pandemii szczególnie pokazał, jak ważne i potrzebne są biblioteki. Skierujmy więc na nie wspólnie światło, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności.

W programie oleśnickiej nocy bibliotek od 16.00 do 22.00 znalazły się m.in.:

  • Giełda Książki w Bibliotece przy ul. M. Reja 10, czyli wyjątkowa okazja do zakupu książek z wielu dziedzin wiedzy m.in. z historii, filozofii, religioznawstwa, techniki i nauk ścisłych. Dla miłośników literatury pięknej przygotowaliśmy powieści obyczajowe, sensacyjne, kryminały, fantastykę, reportaże oraz bardzo szeroki wybór bajek dla dzieci;
  • Akcja „Gry bez prądu w bibliotece”, czyli noc z planszówkami. W sali konferencyjnej biblioteki przy ul. M. Reja 10 przygotujemy specjalną strefę dla graczy i miłośników planszówek. Każdy z Was będzie mógł dołączyć do tego wydarzenia i wspólnie z nami przenieść się w odległe światy, spędzić miło czas, poznać ciekawe gry i spróbować swoich sił, ćwicząc pamięć i logiczne myślenie. Spotkanie będzie też okazją do Świętowania Dnia Planszówek, który przypada na 10 października. Po gry zapraszamy też do Biblioteki „Pod Pegazem” przy ul. F. Kleeberga, przypominając, że tak jak książki, możecie je wypożyczać do domu;
  • We wszystkich naszych placówkach czekać będą na Was wystawy okolicznościowe korespondujące z tegorocznym hasłem akcji Nocy Bibliotek. Zapraszamy więc do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową” oraz do Biblioteki „Pod Pegazem” na wystawy książek. Dodatkowo „Pegaz” zaprasza Was na wystawę muzyki ze zbiorów fonoteki pod nazwą „Bo do tańca trzeba dwojga”. Nie zapomnijcie zajrzeć na naszą międzynarodową wystawę ekslibrisów i małych form graficznych „Rowerem bliżej natury”;
  • Rodziców z dziećmi zapraszamy także w tę wyjątkową noc do kącika zabaw twórczych w Bibliotece „Pod Sową”, w którym stworzycie własną okładkę i ilustracje do swojej ulubionej książki;
  • A jeśli chcecie wymienić się swoimi zbiorami z innymi, to w Bibliotece „Pod Pegazem” podczas Nocy Bibliotek ruszy akcja „Podziel się książkami”. Czekać będzie tam na Was „zestaw startowy” książek przygotowany przez Bibliotekę „Pod Pegazem”. Jeśli znajdziecie w tym zbiorze coś ciekawego dla siebie, wystarczy dokonać „podmiany” na jeden ze swoich domowych tytułów. Dajmy więc swoim książkom w tę Noc drugie życie!

Oprócz tego szykujemy niespodziankę dla naszych Czytelników, ale o tym poinformujemy już za moment na odrębnym plakacie!

Zapraszamy zatem 9 października do naszych placówek w godzinach 16.00-22.00.

Kategoria: Kultura
Data: 2021-10-09
Godzina: 18:00

Zapraszamy 9 października o godzinie 18.00 na premierę teatralnego wideoperformance KARTOTEKA ONLINE w wykonaniu międzypokoleniowej grupy TEATR POMIĘDZY.
Bezpłatne wejściówki na premierę dostępne będą od 1.10.2021 w sekretariacie MOKiS.
9 października o godzinie 21.00 zaplanowana jest także premiera KARTOTEKI ONLINE na kanale YouTube MOKiS.

kartoteka plakat

Projekt KARTOTEKA ONLINE

W ramach uczczenia tegorocznej 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza razem z instruktorką teatralną - Anną Rakowską - zrealizowaliśmy wiosną projekt teatralny "Kartoteka online". Spotkania warsztatowe i praca nad poszczególnymi monologami odbywały się głównie w formie online.

Projekt jest próbą zapisu pokoleniowego doświadczenia z czasów pandemii z wykorzystaniem twórczego medium jakim jest teatr.

W dramacie "Kartoteka" Różewicz pokazuje powojenne życie przedstawicieli pokolenia Kolumbów. Bezimienny Bohater dramatu jest jednym z wielu, którym udało się przeżyć koszmar wojny. To ona zabrała mu młodość, odarła ze wszystkich ideałów, pozbawiła pewności i bezpieczeństwa. Zachwiała całym jego światopoglądem.

W ramach naszego projektu realizowanego w całości online dramat Różewicza został odczytany poprzez kontekst trwającej pandemii i jej wpływu na życie ludzi.

Pokolenie Różewicza zostało naznaczone piętnem wojny, tak jak obecne pokolenie jest naznaczone piętnem pandemii. Jej skutki są dotkliwe zarówno dla ciała, jak i dla psychiki. Lęk, samotność, poczucie izolacji, apatia, zagubienie, odarcie z poczucia bezpieczeństwa, to odczucia obecne powszechnie w społeczeństwie w czasach powojennych i dzisiejszych.

Uczestnicy projektu

Scenariusz i reżyseria wideoperformance:

Anna Rakowska

Obsada - Teatr Pomiędzy:

Rafał Wojtczak - Bohater

Teresa Markiewicz - Matka

Leszek Tarasewicz - Ojciec / Wujek

Kacper Naumiec - Bohater Alter Ego 1

Olga Kowalczyk - Bohater Alter Ego 2

Maria Karasiewicz - Pani Psycholog

Elżbieta Kaznowska - Tłusta Kobieta

Wiktoria Kleszcz - Kobieta w kawiarni

Kamila Krzesak - Kochanka Olga

Ewa Kwaczyńska-Sierra - Nauczycielka

Bartłomiej Marcinkowski- Kujon

Małgorzata Perczak-Partyka - Dziennikarka

Weronika Pierucka - Kujon

Urszula Rychlak - Tajemnicza nieznajoma

Wiktor Sobczak - Człowiek z korporacji

Aleksandra Wojtowicz - Listonoszka

Zuzanna Zmyślona - Sekretarka

Anna Jach - Pielęgniarka

Zofia Chabierska - Głos Tadeusza Różewicza

Weronika Gontarz - Głos Tadeusza Różewicza

Elżbieta Zobek - Głos Tadeusza Różewicza

Premiera na kanale YouTube

Zapraszamy także na premierę KARTOTEKI ONLINE, która odbędzie się 9 października o godzinie 21.00 na naszym kanale YouTube.

do góry