• język migowy
 • BIP
Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

terminarz dnia 14.05.2022

Miejsce: Oleśnica
Kategoria: Kultura
Data: 2022-05-14
Godzina: 15:00

Zapraszamy 14 maja do udziału w tegorocznej NOCY MUZEÓW W OLEŚNICY!
W programie tegorocznego wydarzenia są spacery z przewodnikami, wystawy, koncert, pokazy, a także możliwość odwiedzenia miejsc do tej pory niedostępnych. Po raz pierwszy oleśniczanie będą mogli zwiedzić poniemiecki bunkier!

plakat Noc Muzeów

Program NOCY MUZEÓW W OLEŚNICY

MOKIS - OLEŚNICKI DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ / ul. Bociania 11

 • 16:00-17:30 / Spacer po Oleśnicy z przewodnikiem i tłumaczem dla obywateli Ukrainy / zbiórka grupy przed ODSzH
 • 17:00-20:00 / Spacer z przewodnikiem po Oleśnicy / zbiórka grupy przed ODSzH
 • 18:00 / Wernisaż wystawy czasowej "Zabawki z PRL-u" z kolekcji Marty i Sebastiana Auguścików
 • 18:00-22:00 / Zwiedzanie Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią / Bicie pamiątkowej monety

MOKIS - GALERIA BRAMA WROCŁAWSKA / ul. Wrocławska

 • 18:30 / Wernisaż wystawy fotografii reportażowej autorstwa Arkadiusza Wojnarowskiego "Wystawa Kości i... śmieci"

RYNEK

 • 16:30 i 20:00 / MAK-pracownia (Stowarzyszenie Artystyczne MAK) - pokaz plenerowego, alternatywnego wypału ceramiki metodą raku oraz słowiańskiej obwary
 • 19:00 / Koncerty operetkowy "Lata 20., lata 30. na WYNOS!"

ROD ZNTK / ul. Daszyńskiego

 • 15:00-19:00 / Zwiedzanie schronu mieszczącego się na terenie ogródków działkowych ROD ZNTK, wejście od ulicy Poniatowskiego (boisko)

ZAMEK KSIĄŻĘCY W OLEŚNICY

 • 15:00-20:00 / Zwiedzanie Zamku Książęcego w Oleśnicy / bezpłatny wstęp na dziedziniec, zwiedzanie z audioprzewodnikiem - bilet 10 zł

MUZEUM FOTELI KATAPULTOWYCH / ul. 3 Maja 18

 • 16:00-20:00 / Zwiedzanie Muzeum Foteli Katapultowych i wystawy broni strzeleckiej Dobroszyckiej Grupy Strzeleckiej "Broń jednostek powietrznodesantowych WP 1944-1990"

CERKIEW ZAŚNIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY / ul. Łużycka 20

 • 17:00-20:00 / Zwiedzanie kościoła prawosławnego pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny z opiekunem kościoła / wejścia grup co pół godziny od 17:00 do 19:30

Partnerzy 

 • Rodzinne Ogródki Działkowe ZNTK Oleśnica
 • Zamek Książęcy w Oleśnicy
 • Cerkiew Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny 
 • Muzeum Foteli Katapultowych w Oleśnicy i Dobroszycka Grupa Strzelecka - Fundacja
 • MAK-pracownia Spółdzielnia artystyczna MAK

Wydarzenie na Facebooku

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku i śledzenia informacji o nadchodzącym wydarzeniu!

Miejsce: Sala widowiskowa MOKiS, ul. Kochanowskiego 4
Kategoria: Kultura
Data: 2022-05-14
Godzina: 16:00

Zapraszamy do zapoznania się z majowym repertuarem KINA MOKiS.
Bilety - 17 zł (2D) można kupić w systemie on-line Bilety24.pl w terminach podanych w opisach filmów. Do biletów sprzedawanych w systemie Bilety24.pl doliczana jest prowizja dla operatora +1 zł. Na terenie kina jest zakaz konsumpcji.

plakat kino V 2022

NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA

animacja, 1 godz. 27 min.

Seanse:

 • 13.05.2022 (piątek) godz. 17.00
 • 14.05.2022 (sobota) godz. 16.00

KUP BILET

Bilety 17 zł do kupienia w systemie Bilety24.pl od 25.04.2022 r. Do ceny biletów doliczana jest prowizja operatora +1 zł.

Czy mysz i lis mogą być przyjaciółmi? Kiedy uparta Czmyszka i strachliwy Rudeusz trafiają do nieba, nic na to nie wskazuje. W nowym świecie muszą porzucić swoje instynkty i stawić czoła fantastycznej przygodzie. Dokąd zaprowadzi ich ta niezwykła podróż?

Mała Czmyszka usilnie stara się udowodnić wszystkim swoją odwagę. Aby tego dokonać, zaryzykuje nawet spotkanie z drapieżnikiem! Jej śmiała próba kończy się jednak w zupełnie niespodziewany sposób. Myszka trafia do niezwykłej krainy, gdzie na swojej drodze spotyka bojaźliwego liska Rudeusza. Czy tak różni bohaterowie będą w stanie się dogadać? W nowym miejscu bardzo łatwo wpaść w opały! Mimo początkowej niechęci postanawiają wspólnie odkryć tajemnice niezbadanych i zaskakujących zaświatów. Czy sprostają nowym wyzwaniom i niecodziennej przygodzie?

Miejsce: Sala widowiskowa MOKiS, ul. Kochanowskiego 4
Kategoria: Kultura
Data: 2022-05-14
Godzina: 18:00

Zapraszamy do zapoznania się z majowym repertuarem KINA MOKiS.
Bilety - 17 zł (2D) można kupić w systemie on-line Bilety24.pl w terminach podanych w opisach filmów. Do biletów sprzedawanych w systemie Bilety24.pl doliczana jest prowizja dla operatora +1 zł. Na terenie kina jest zakaz konsumpcji.

plakat kino V 2022

NIEZNOŚNY CIĘŻAR WIELKIEGO TALENTU

komedia 1 godz. 45 min.

Seanse:

 • 13.05.2022 (piątek) godz. 19.00
 • 14.05.2022 (sobota) godz. 18.00

KUP BILET

Bilety 17 zł do kupienia w systemie Bilety24.pl od 25.04.2022 r. Do ceny biletów doliczana jest prowizja operatora +1 zł.

Żywa legenda kina, prawdziwy skarb narodów, czyli Nicolas Cage wciela się w siebie samego w szalonej komedii akcji. Wielka popularność może okazać się bardzo kłopotliwa, gdy Twoim wielbicielem okazuje się najprawdziwszy czarny charakter. Potrzebujący zastrzyku gotówki hollywoodzki gwiazdor Nicolas Cage (w tej roli Nicolas Cage) przyjmuje zaproszenie do posiadłości tajemniczego milionera, nie podejrzewając, że staje się uczestnikiem bardzo niebezpiecznej gry. Legenda kina Nicolas Cage tonie w długach. Aby się z nich wykaraskać przyjmuje nietypową, ale intratną propozycję od swojego bogatego wielbiciela - Javiego Gutierreza. Ma być honorowym gościem na jego przyjęciu urodzinowym w luksusowej rezydencji. Szybko okazuje się, że panowie nadają na tych samych falach. Zapowiada się więc szampańska zabawa i nic nie zwiastuje kłopotów. Nawet to, że Javi ma szalenie wybuchowy temperament i niezdrową skłonność do przemocy i nielegalnych rozrywek. Przecież wszystko jest dla ludzi! Innego zdania są jednak tajni agenci amerykańskich służb, którzy składają Cage’owi propozycję nie do odrzucenia: ponieważ lekkomyślnie nawiązał właśnie przyjaźń z jednym z najniebezpieczniejszych ludzi na Ziemi, będzie musiał pomóc w ujawnieniu jego przestępczej działalności. Tymczasem Javi namawia Cage’a, by ten odgrywał najsłynniejsze sceny ze swoich filmów. Nicolas w filmach to istny pan życia i śmierci, który, gdy trzeba zostawia Las Vegas, by nawet bez twarzy dać się poznać po dzikości serca. Ale w prawdziwym życiu nawet dwa miliony dolarów napiwku to za mało, by zgodzić się na pocałunek śmierci.

Miejsce: Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
Kategoria: Kultura
Data: 2022-05-14
Godzina: 18:00

Zapraszamy 14 maja o godzinie 18.00 do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią na wernisaż wystawy "Zabawki z PRL-u" z kolekcji Marty i Sebastiana Auguścików, który odbędzie się w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów w Oleśnicy.
Wystawę można obejrzeć w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią, ul. Bociania 11 w godzinach otwarcia ODSzH do końca września 2022 r.

plakat zabawki

Informacje o wystawie "Zabawki z PRL-u"

Kolekcja zabawek z PRL-u, ale również stare konsole gier wideo, sprzęt audio i mnóstwo przedmiotów codziennego użytku z epoki PRL-u wchodzą w skład kolekcji Marty i Sebastiana Auguścików - młodego małżeństwa z Oleśnicy.

Wszystko zaczęło się około 10 lat temu, kiedy to Sebastian zaczął kompletować swój pierwszy zestaw wieżowy Technics wyprodukowany w latach 90. Potem zaczęły się w ich domu pojawiać drobne pamiątki, zarówno z Oleśnicy, jak i z całej Polski, takie jak: stare monety, pocztówki, mapy, książki, a nawet sklepowe wieszaki. Długo nie trzeba było czekać, by do kolekcji zaczęły dołączać większe eksponaty: blaszane i plastikowe zabawkowe modele samochodów, sprzęt sygnowany przez zjednoczenie Unitra - Diora, ZRK czy Eltra oraz rozchwytywane obecnie komputery i konsole - Commodore, Atari, Nintendo, Pegazus, a nawet konsola Ameprod polskiej produkcji firmy Elwro.

Marta była na początku dość sceptycznie nastawiona do pasji męża, który coraz bardziej zagracał ich wspólne cztery kąty. Ale jak to mówią „jeśli nie możesz kogoś pokonać, przyłącz się”. Wkrótce i ona połknęła bakcyla zbieractwa.

Od tamtej pory kolekcja zaczęła powiększać się o stare pocztówki, książeczki z bajkami, opakowania po lekach, artykuły szkolne, szklane bombki i mnóstwo innych bibelotów. A wszystkie te przedmioty łączy to, że pochodzą z okresu PRL-u i lat 90.

Część ich wspólnej kolekcji zdobi liczne półki w ich mieszkaniu. Niestety z braku miejsca, zdecydowana większość zbiorów pochowana jest w różnych zakamarkach, przepastnych pudłach czy szufladach. Ale żeby pamięć o tych przedmiotach nie zaginęła, dwa lata temu Marta założyła instagramowy profil "Podróż do przeszłości", na którym dzieli się zdjęciami i informacjami o zgromadzonych skarbach.

Kategoria: Kultura
Data: 2022-05-14
Godzina: 19:00

Zapraszamy 14 maja o godzinie 19.00 do oleśnickiego Rynku na koncert "Lata 20., i 30. na WYNOS!" w wykonaniu artystów Teatru Scena Kamienica.
Wydarzenie towarzyszy NOCY MUZEÓW W OLEŚNICY.

plakat operetka na wynos

Program "Lata 20., i 30. na WYNOS!"

W programie "Lata 20., i 30. na WYNOS!" wokaliści przeniosą odbiorców w podróż po kabaretowym świecie polskich przebojów E. Bodo, H. Ordonówny, M. Fogga, S. Przybylskiej, J. Kiepury: "Powróćmy jak za dawnych lat...", "Jesienne róże", "Zimny drań", "Umówiłem się z nią na 9", "Brunetki, blondynki", "Ach, śpij kochanie", "Gramofonomanka", "Na pierwszy znak", „Ta mała" i wiele innych. Piosenka kabaretowa pochodząca z wodewili i często z pierwszych polskich przedwojennych filmów stanowi niezwykle ważny element kultury polskiej.

Wystąpią:

 • Mariola Augustyn - sopran
 • Damian Domalewski - tenor
 • Tomasz Maleszewski - tenor

Po każdym koncercie dla dzieci uczestniczących w wydarzeniach będą wręczane kolorowanki operetkowe i retro, które zawierać będą ciekawostki, rebusy, zagadki, wykreślanki i krzyżówki, związane ze sztuką operetkową oraz polską piosenką retro. Zaplanowany został także konkurs na najpiękniejsze prace plastyczne.

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zostało założone w roku 65-lecia sztuki operetkowej we Wrocławiu (2020). W swoich działaniach skupia się na krzewieniu tego gatunku muzycznego, poprzez organizację oryginalnych i niestandardowych projektów społeczno-kulturalnych: koncertów, spektakli, recitali i widowisk. Ze względu na obserwowany zanik tej dziedziny sztuki muzycznej, postawiliśmy sobie za cel przypomnienie najważniejszych dzieł operetkowych polskich i zagranicznych kompozytorów w atrakcyjnej wokalnie i instrumentalnej formie wyrazu. Założyciele stowarzyszenia to uznani w środowisku artystycznym działacze, animatorzy kultury i artyści z powodzeniem realizujący wiele projektów artystycznych i edukacyjnych skupiających się na gatunku operetkowym. Dlatego też działalność organizacji czerpie z ich dokonań i doświadczenia na polu krzewienia sztuki wysokiej oraz organizacji wydarzeń na najwyższym poziomie. Cele regulaminowe Stowarzyszenia Operetka Wrocławska zakładają odbudowę tradycji tego gatunku muzyki na terenie całej Polski.

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska jest pomysłodawcą i realizatorem unikalnego w skali kraju projektu pn. „Koncerty na WYNOS!”. Wydarzenie to w dobie pandemii cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i stanowi bezpieczną możliwość oglądania i słuchania koncertów ze swoich okien i balkonów, czy też na dużych przestrzeniach otwartych. Dotychczas wydarzenia w ramach teatru objazdowego odbyły się na podwórkach, rynkach, skwerkach i placach m. in. w: Słupsku, Darłowie, Jarosławcu, Wrocławiu, Brzegu Dolnym, Pile, Opolu, Legionowie, Brześciu Kujawskim, Żorach, Oświęcimiu, Raciborzu, Ciechocinku, Środzie Wielkopolskiej, Wałbrzychu, Żninie, oraz na terenie powiatów kamiennogórskiego, piaseczyńskiego, wrocławskiego, krakowskiego, kępińskiego, żnińskiego, złotowskiego i ostrołęckiego. W ramach intensyfikacji działań odbyły się pilotażowe edycje festiwali muzyki operetkowej w Żninie (dwie edycje), Radlinie, Oświęcimiu, Darłowie oraz na Podlasiu.

Zadanie publiczne zostało dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

do góry