• język migowy
  • BIP
Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

terminarz dnia 22.05.2022

Kategoria: Miasto
Data: 2022-05-21 - 2022-05-22
Godzina: 9:00-17:00

Już w ten weekend odbędzie się Oleśnicki Jarmark Wspaniałości. Od 9:00 do 17:00 WIDZIMY SIĘ NA RYNKU W OLEŚNICY.
Tylko u nas wspaniali wystawcy, którzy tworzą z wielką pasją Cudowna atmosfera zabawy dla najmłodszych!

Dużo nowych wystawców, którzy chcą pokazać swoje prace. BĘDZIE PIĘKNIE I SMACZNIE! Regionalne piwa oraz wino Eko. OSOBY KOCHAJĄCE KSIĄŻKI będą mogły poszperać na stoisku Biblioteka w Oleśnicy. Imprezę będzie prowadzić najlepszy konferansjer Bartłomiej Showman Kowalczyk.

Miejsce: Oleśnicki Jarmark Wspaniałości/Rynek miejski w Oleśnicy
Kategoria: Biblioteka
Data: 2022-05-22
Godzina: 09:00

Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. M. Reja zaprasza na pierwszą w tym roku plenerową Giełdę Książki!!!

Wiosenna aura dopisuje więc już 21 i 22 maja spotkacie nas na rynku miejskim podczas Oleśnickiego Jarmarku Wspaniałości! Znajdziecie nas tradycyjnie w naszym bibliotecznym namiocie przy pomniku Nike.

Polecamy szeroki wybór literatury dla każdego wymagającego i poszukującego Czytelnika. Na giełdzie znajdą Państwo literaturę piękną, poezję, kryminał, sensację, literaturę popularnonaukową, a dla dzieci oczywiście bajki.

Zapraszamy 21 i 22 maja na Oleśnicki Jarmark Wspaniałości, w godzinach 9.00-17.00. U nas każdy znajdzie coś ciekawego!

Miejsce: Sala widowiskowa MOKiS, ul. Kochanowskiego 4
Kategoria: Kultura
Data: 2022-05-22
Godzina: 17:00

Zapraszamy 22 maja o godzinie 17.00 na premierę spektaklu "Między nami dobrze jest" w wykonaniu Teatru Pomiędzy, w reżyserii Anny Rakowskiej.
Spektakl jest finałem naszego projektu teatralnego o tym samym tytule.
Bezpłatne wejściówki będą do odebrania od 17.05. w Sekretariacie MOKiS.

teatr-premiera-plakat

Między nami dobrze jest

Spektakl oparty jest na dramacie Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest". Za jego adaptację, obsadę i koncepcję reżyserską odpowiada Anna Rakowska, a zagrają w spektaklu aktorzy-amatorzy z międzypokoleniowej grupy Teatr Pomiędzy działającej przy MOKiS od 2021 roku.

Spektakl jest osadzony w konwencji teatru absurdu, gdzie operujemy przerysowaniem postaci, groteską, karykaturą, drwiną, przejaskrawieniem sytuacji i używanego języka. Przyjmujemy stylistykę metateatru czyli teatru w teatrze, która to dekonstruuje tradycyjną iluzję teatru i za pomocą obnażenia konwencji, ukazania przed widzem umowności teatru, służy do demaskowania pewnych aspektów rzeczywistości.

Środki metateatralne będą objawiać się np. poprzez obecność na scenie reżysera, granego przez jednego z aktorów, który na naszych oczach będzie reżyserował program telewizyjny; poprzez widoczną zmianę aktorów grających tę samą postać w spektaklu, a także poprzez budowanie na oczach widzów mobilnej scenografii, która będzie ulegać ciągłej transformacji.

Bohaterami spektaklu są: ekipa filmowa, realizująca przed oczami widza program telewizyjny oraz postaci występujące w tym programie.

Poprzez metateatr mamy szansę obnażyć niektóre mechanizmy rządzące światem mediów - sztuczność, manipulację słowem i obrazem, wyidealizowany lub wykarykaturzony obraz świata, tendencyjność w przekazie informacji, zakłamanie rzeczywistości.

Spektakl jest też opowieścią o rozpadzie - społecznych struktur, międzyludzkich więzi i języka, o pustych formach tworzących społeczną tkankę, o polityce i teatrze kulturowych ról. Opowiada o różnych wizjach polskości, kpiąc z każdej z nich. Pokazuje świat jako zestaw pustych form wypranych ze znaczeń. Żywy dialog zastępują zasłyszane slogany, reklamowa nowomowa i polityczny bełkot.

Obsada

Postaci w programie telewizyjnym:
MAŁA METALOWA DZIEWCZYNKA - Kamila Krzesak/ Kasia Kwaczyńska
HALINA - Iwona Palko/Kasia Stasiak
BOŻENA - Ela Kaznowska
STARUSZKA - Anna Jach
DZIENNIKARKA - Małgorzata Rokosz
AKTOR - Rafał Wojtczak
DŻESIKA - Ewa Kwaczyńska-Sierra
ANDŻELIKA - Zofia Chabierska

Ekipa filmowa:
REŻYSER - Leszek Tarasewicz
PREZENTERKA - Mariola Karasiewicz
PREZENTERKA - Małgorzata Rokosz

Maja Jach - rysunekRysunek: Maja Jach

Teatr Pomiędzy

Teatr Pomiędzy to międzypokoleniowa grupa teatralna, która prowadzona jest przez Annę Rakowską od 2021 roku.

W 2021 r. z okazji 100. urodzin Tadeusza Różewicza grupa przygotowała projekt filmowo-teatralny "Kartoteka online", który swoją premierę miał w październiku 2021 r. Spektakl można obejrzeć na kanale YouTube MOKiS.

do góry