• język migowy
 • BIP
Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

terminarz dnia 16.09.2023

Miejsce: Oleśnicka Biblioteka Publiczna, ul. M. Reja 10/Sala konferencyjna
Kategoria: Biblioteka
Data: 2023-09-16
Godzina: 15:00

We wrześniu zapraszamy na wyjątkową odsłonę „Rejówek w bibliotece”! 16.09.2023 r. (w sobotę) szykujemy dla Was RETRO GRANIE!!! A to wszystko za sprawą cudownej pary kolekcjonerów z Oleśnicy, którzy przygotowali nie lada gratkę nie tylko dla miłośników planszówek, ale także… podróży do przeszłości!

Gry planszowe z PRL-u, ale również stare zabawki, konsole gier wideo, sprzęt audio i mnóstwo przedmiotów codziennego użytku z epoki PRL-u wchodzą w skład kolekcji Marty i Sebastiana - młodego małżeństwa z Oleśnicy.

Wszystko zaczęło się mniej więcej dekadę temu, kiedy to Sebastian zaczął kompletować swój pierwszy zestaw wieżowy Technics, wyprodukowany w latach 90. Potem w ich domu pojawiły się drobne pamiątki, zarówno z Oleśnicy, jak i z całej Polski, w postaci starych monet, pocztówek, map, książek a nawet sklepowych wieszaków.

Długo nie trzeba było czekać na większe eksponaty w kolekcji: blaszane i plastikowe zabawkowe modele samochodów, sprzęt sygnowany przez zjednoczenie Unitra - Diora, ZRK czy Eltra oraz rozchwytywane obecnie komputery i konsole - Commodore, Atari, Nintendo, Pegazus a nawet polskiej produkcji konsola Ameprod.

Marta była początkowo dość sceptycznie nastawiona do pasji męża, który coraz bardziej zagracał ich wspólne cztery kąty. Ale jak to mówią „jeśli nie możesz kogoś pokonać, przyłącz się”.

Wkrótce i ona połknęła bakcyla zbieractwa. Od tamtej pory kolekcja zaczęła się powiększać o stare pocztówki, książeczki z bajkami, gry planszowe i logiczne, artykuły szkolne, opakowania po lekach, szklane bombki i mnóstwo innych bibelotów. A wszystko to z okresu PRL-u i lat 90.

Już wkrótce na żywo będziecie mieli okazję „wglądu” w ich unikatową kolekcję gier planszowych, zręcznościowych i logicznych! Wspólnie z Martą i Sebastianem szykujemy na Sali konferencyjnej przy ul. M. Reja 10 mini ekspozycję. Część tytułów również będziecie mogli sprawdzić zasiadając w specjalnej strefie gier retro. Marta i Sebastian będą nam towarzyszyć podczas tego wydarzenia, więc jeśli macie ochotę posłuchać o ich pasji, porozmawiać o swoich kolekcjach czy wymienić się doświadczeniami to serdecznie zapraszamy 16.09.2023 r. od 15.00 do 21.00!

P.S. Żeby pamięć o przedmiotach z ich bogatej kolekcji nie zaginęła, cztery lata temu Marta założyła instagramowy profil "Podróż do przeszłości", na którym chętnie dzieli się zdjęciami i informacjami na temat zgromadzonych skarbów. Zapraszamy Was więc do „lajkowania” i obserwowania!

Kategoria: Kultura
Data: 2023-09-16
Godzina: 16:00

Zapraszamy do udziału w konkursie Europejski Latawiec, który odbędzie się 16 września o godzinie 16.00 na Podzamczu w ramach XXVI Dni Europy w Oleśnicy.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych.

Plakat informacyjny

Informacje o konkursie

Uczestnicy konkursu

Uczniowie szkół podstawowych w kategorii:

 • klasy I-III
 • klasy IV-VIII

Warunki uczestnictwa w konkursie

 • Udział w konkursie jest dobrowolny, skierowany do uczniów szkół podstawowych.
 • Warunkiem udziału jest samodzielne zbudowanie latawca.
 • Wykonany latawiec może być w konstrukcji płaskiej lub przestrzennej, w dowolnym rozmiarze.
 • Latawiec może być zrobiony i ozdobiony dowolną techniką, musi zawierać elementy graficzne o tematyce europejskiej.
 • Hol i ogon nie mogą być wykonane z drutu, linki stalowej, czy też innego materiału przewodzącego.
 • Warunkiem uczestnictwa jest indywidualne wykonanie latawca - nie będą przyjmowane prace grupowe.
 • Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na zastosowanie się do regulaminu.

Kryteria oceny

 • pomysłowość konstrukcji
 • staranność wykonania
 • zdobienie latawca, zawierające symbole europejskie
 • zdolność lotu

 

do góry